Jak chronić ogród przed zwierzętami

Contact An Agent

Na nasze smaczne warzywa apetyt mają nie tylko nasi dalsi znajomi i dawno niewidziana rodzina – do tej listy należy zaliczyć także dzikie zwierzęta, które nie znając rozmiaru zainwestowanej przez nas pracy z przyjemnością rzucą się na zawartość naszego ogrodu. Na szczęście nie brakuje sposoby na trzymanie ich z dala, jednocześnie nie czyniąc im krzywdy.Płoty

Najbardziej podstawowy sposób zabezpieczenia się przed inwazją saren i jeleni, nie tak skuteczny w przypadku zajęcy. Dla nich większą przeszkodą będzie metalowa siatka, ale potrafią przecisnąć się pod nią, więc tak naprawdę jest to ochrona przed parzystokopytnymi. Płot musi być dość wysoki, ponieważ te zwierzęta potrafią przeskoczyć duże wysokości.

Jeśli chcemy się uchronić przed inwazją zajęcy, musimy ustalić od której strony dostają się na posesję. Musimy w tymi miejscu płotu wkopać na około 45-50 centymetrów. Zające nie należą do zbyt inteligentnych, więc poddadzą się za pierwszym razem gdy natrafią siatkę, nie próbując w innym miejscu.

Pies

Przebywający na posesji czworonóg odstraszy inne czworonogi, oczywiście pod warunkiem że jest po naszej stronie. Uważajmy tylko by nie atakował zwierząt, w ten sposób może nabawić się wścieklizny, zazwyczaj wystarczy by zaszczekał, a rabusie warzyw uciekają w siną dal.

Repelenty

W sklepach ogrodniczych nie brakuje środków chemicznych, które stanowią mieszanki odstraszających dla zwierząt odorów. Zazwyczaj imitują zapach drapieżników (zazwyczaj moczu), które mają w zwyczaju na nie polować. Niestety, trzeba je aplikować dość często i nie działają najlepiej w wilgotnym powietrzu, ale są skuteczne i niegroźne dla zwierząt. W ten sposób jesteśmy w stanie utrzymać nasze uprawy w całości nawet bez rozbudowanych płotów i zasieków.

Osobną sprawą są odstraszacze kretów, polegające na wibracjach dźwiękowych. Umieszcza się je w kopcach lub tunelach, skutecznie przegonią z naszej działki nornice i inne gryzonie. Działają na dość szybko wyczerpujące się baterie, więc musimy kontrolować stan ich zużycia.

ochrona przed zwierzętami

Strachy

Strach na wróble nie jest może rozwiązaniem estetycznym, ale jeśli jest zaopatrzony w odblaskowe elementy, odpowiednio porusza się na wietrze i wydaje dźwięki, może skutecznie odstraszyć szpaki i wróble. Możemy go też zastąpić powieszonymi na sztachetach płotu naciętymi butelkami, będą obracać się na wietrze i klekotać. Podobnie działają wiatraczki, które w swojej skuteczności potrafią odstraszyć nawet zwierzęta podziemne.

Na najbardziej uporczywe naloty ptaków może pomóc odtwarzane z płyty dźwięki polujących ptaków drapieżnych, takich jak sokoły i myszołowy.

Rozwiązania naturalne

Jeśli nie chcemy korzystać z żadnej z tych form ochrony działki przed intruzami, możemy zawsze skorzystać z środków naturalnych, takich jak odstraszające zwierzęta rośliny. Będą nie tylko skuteczne i naturalne, ale również estetyczne.