Allelopatia – co to jest?

Contact An Agent

Rośliny to nie ludzie, ale nie oznacza to że wszystkie się lubią. Za sprawą wydzielanych toksyn mogą na siebie wzajemnie wpływać, pomagając w rozwoju lub mu szkodzić. Dlatego zawsze przed posadzeniem warto zapoznać się z terminem „allelopatyczny” i cóż takiego oznacza z punktu widzenia ogrodnika-amatora.

Ponury grecki termin, oznaczający „wspólny ból”, skrywa stare spostrzeżenie mówiące że są gatunki roślin które nie powinny rosnąc w swoim pobliżu. Dopiero w XX wieku wiedza, która do tej pory była traktowana użytkowo, została wyjaśniona za sprawą biochemii. Organizmy zielone wydzielają koliny, fitoncydy, antybiotyki i marasminy. Skrótowo: substancje czynne. I to właśnie one wpływają na to jakie efekty będą miały wspólne uprawy.

Efekty pozytywne

Dla każdego kawałka ogródka warzywnego korzystna jest obecność roślin motylkowych, ich korzenie w naturalny sposób zwiększają zawartość azotu w glebie. Nie mieszaj ich jednak z burakiem czy kapustą. W swojej wczesnej fazie rozwoju marchew dobrze zestawi się z cebulą, później możesz dosadzić do niej pora. Niektóre rośliny łączą więcej niż jedną funkcję allelopatyczną. Czosnek nie tylko odstraszy mszyce, ale także pomoże w rozwoju buraków, selera czy pomidorów. Te ostatnie można zestawiać z dużą ilością warzyw, takich jak sałata, szpinak, seler czy pietruszka.

naturalne pestycydy

Warto też zwrócić uwagę na mniejsze rośliny, sadzone między grządkami. Mięta odstraszy mszyce i pomoże we wzroście grochu, kapusty i kalarepy. Niepozorny koper powinien znaleźć się na każdej działce w otoczeniu cebuli, ogórków, sałaty, grochu, kapusty czy marchwi. Dobrym zestawieniem jest także cząber na spółkę z cebulą i czosnkiem.

Efekty odstraszające

Istnieją także rośliny które wpływają na organizmy żywe spoza fauny. Wspominaliśmy o właściwościach mięty czy czosnku, ale najskuteczniejsza spośród naturalnych pestycydów jest aksamitka, którą do listy swoich wrogów dopisują bielniki kapustniki, mszyce, mrówki i krety. Oprócz niej, skutecznie nornice i muszki owocówki przegoni czarny bez, dlatego warto sadzić go w pobliżu drzew owocowych. Podobnie niemiłe nornicom zdaje się przebywanie w pobliżu cesarskiej korony.

 zależności między roślinami

Efekty negatywne

O kilku połączeniach których trzeba unikać już wspomnieliśmy, dopiszmy do tej listy ogórki i pomidory. Nie powinny koło siebie rosnąć także groch i cebula oraz szczypiorek. Wymagająca wody sałata nie radzi sobie tak dobrze w towarzystwie pietruszki, a niechęć znajdziemy także na linii majeranek – bazylia. Powszechnie znany jest efekt jaki wywierają na okolicę orzech włoski i akacja, warto też pamiętać że złogi substancji aktywnych mogą pozostawać w glebie przez dłuższy czas, dlatego postaraj się zaplanować następstwo roślin tak by żyły w spokoju i harmonii.

Przed rozplanowaniem działki czy ogrody warto byś zapoznał się z wzajemnymi efektami roślin, bo ich życie skrywa znacznie więcej tajemnic niż chcielibyśmy przyznać.