Wielkimi krokami zbliża się czas wysiewu do gruntu naszych ulubionych warzyw. Pora więc zaopatrzyć się w nasiona i jeśli nasze grządki są już odpowiednio przygotowane (a o tym możecie przeczytać tutaj) nie pozostaje nic innego, jak wyprawa na działkę. Do dzieła!
Jakie warzywa siejemy wprost do gruntu
Metoda siewu nasion bezpośrednio do gruntu jest łatwa i każdy, nawet ogrodnik-amator, doskonale sobie z nią poradzi. Nie potrzebujemy tu żadnych urządzeń, a owoce naszej pracy będziemy podziwiać nawet do października.
Siew wprost do gruntu stosuje się w przypadku następujących roślin: marchewka, pietruszka, cebula, groszek, koper, bób, rzodkiewka, sałata, buraki czy szczypior. Niektóre z nich można zasiać już w marcu, a inne (np. sałatę, buraki czy szczypior) na przełomie kwietnia i maja. Warto sprawdzić tę informacje na opakowaniu z nasionami.
Metoda wysiewu
Jeżeli zadecydowaliśmy, które warzywa chcemy uprawiać, powinniśmy zapoznać się z informacjami zamieszczonymi na opakowaniach nasion, które określają, jak powinien wyglądać siew. Są bowiem dwie metody wysiewu bezpośredniego. Oto one:
1. Siew liniowy:
- Rzędy, w których posiejemy warzywa wyznaczamy sznurem lub znacznikiem.
- Wzdłuż wyznaczonych linii robimy niewielki rowek, a jego głębokość dostosowujemy do wielkości nasion. Używamy w tym celu motyki, kołka lub innego odpowiadającego nam narzędzia.
- Przystępujemy do wysiewu. Możemy robić to ręcznie lub skorzystać z siewnika (sprawdzi się w przypadku bardzo małych nasion).
- Rozłożone w rowkach nasiona przykrywamy warstwą drobnej ziemi, a używamy do tego odwrotnej strony grabi.
2. Siew pakietowy (gniazdowy) – stosujemy go w wypadku warzyw, które w końcowym okresie wegetacji potrzebują dużo przestrzeni.
- Wyznaczamy linie siewu, podobnie jak w przypadku siewu liniowego.
- Wzdłuż wyznaczonej linii w odstępach około 40 cm robimy niewielkie dołki.
- W każdym z rowków umieszczamy po kilka nasion.
- Dołki zasypujemy ziemią i delikatnie ugniatamy.
Pamiętajmy, że równie ważne, jak sam siew, jest także późniejsze przerywanie sadzonek. Zabieg ten polega na usunięciu nadwyżki roślin (szczególnie tych najsłabszych i mniej okazałych), a pozostawieniu tylko tych największych i najdorodniejszych. Czynności tej dokonujemy, gdy nasze sadzonki osiągną wysokość od 3 do 5 cm.
Photo credit: scrappy annie / Foter / CC BY-NC
Photo credit: net_efekt / Foter / CC BY