Przygotowujemy grządki do wysiewu

Contact An Agent

Wiosna nadeszła, więc najwyższy czas rozpocząć prace związane z sadzeniem warzyw. Zanim jednak umieścimy nasze nasionka w ziemi, zadbajmy o to, by dobrze przygotować ją na ich przyjęcie. Jak to zrobić, przeczytacie poniżej.

Miejsce

Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek prace, powinniśmy zastanowić się, które miejsce chcemy przeznaczyć na warzywniak. Weźmy pod uwagę, aby był on jak najbardziej oddalony od często uczęszczanych ulic. Dzięki temu unikniemy lub chociaż ograniczymy zanieczyszczenie naszych upraw spalinami. Jeśli to możliwe, warto też oddzielić warzywniak od pozostałej, wypoczynkowej części ogrodu, zwłaszcza jeśli przebywają w nim dzieci lub zwierzęta.

Zaczynamy

Podstawową czynnością, od której powinniśmy zacząć, jest przekopanie powierzchni, którą chcemy obsiać. Wyznaczony teren musimy także wyrównać. Warto pamiętać, by dobrze zaplanować szerokość przyszłych grządek. Łatwiej będzie nam o nie zadbać, gdy ich szerokość nie przekroczy 1 m.

Sprzęt

Aby ułatwić sobie pracę możemy skorzystać z różnych urządzeń. W niektórych wypadkach wystarczy zwykły szpadel, na terenie kamienistym sprawdzą się widły ogrodnicze, a jeśli nasz ogród jest duży, z pomocą przyjdzie glebogryzarka.

 narzędzia ogrodnicze

Nawożenie

Jeśli gleba, na której chcemy zaaranżować nasz warzywniak, była głęboko przekopana i nawieziona jesienią, nie musimy już powtarzać tego zabiegu. Jeśli natomiast warzywa, które chcemy zasiać, wymagają odpowiedniego nawozu, a jesienią zaniechaliśmy tej czynności, musimy zrobić to teraz. Korzystamy tutaj z dobrze przekompostowanego obornika.

Bronujemy

Następnym krokiem, który powinniśmy podjąć, jest rozbicie dużych grud ziemi. Na tym etapie należy też usunąć wszelkie kamienie oraz kłącza chwastów, które w innym wypadku odrosną, uniemożliwiając prawidłowy rozwój naszym warzywom. Warto przyłożyć się do tej czynności i ręcznie usunąć wszystkie dostrzeżone pędy.

Ubijamy

Tak przygotowaną ziemię pozostaje nam już tylko ubić. Możemy zrobić to, wykorzystując specjalny wał do wałowania ziemi lub po prostu osobiście ją udeptać. Grabimy powierzchnię, usuwając kamyki oraz chwasty.

Wykonując powyższe czynności możemy być pewni, że gleba pod nasze grządki jest przygotowana w optymalny sposób. Teraz nie pozostaje nam nic innego, jak wybrać odpowiednie nasiona i właściwy im typ siewu.

Photo credit: Jacek Becela / Foter / CC BY-SA

Photo credit: Steenbergs / Foter / CC BY