Jakie krzewy owocowe warto mieć w ogrodzie?

Contact An Agent

Pyszne i zdrowe owoce, trafiające na nasz stół wprost z ogrodowego krzaczka, to kwintesencja życia w zgodzie z naturą. Aby móc cieszyć się ich świeżym, słodkim i soczystym smakiem, wystarczy poświęcić trochę czasu na zasadzenie krzewów i pamiętać o ich regularnej pielęgnacji.

Wybór krzewów

Podstawowym czynnikiem decydującym o wyborze krzewów do ogrodu jest nasz własny gust. Warto posadzić to, co później ze smakiem zjemy. Poza tym, można także przewidzieć, jakie będzie zastosowanie owoców: czy najlepiej nam będą smakować prosto z krzaczka, czy też może nadadzą się do zrobienia przetworów na zimę. Drugim ważnym czynnikiem są warunki, jakich wymagają poszczególne rośliny. Większość krzewów owocowych wymaga dobrze nasłonecznionego miejsca, gleby bogatej w składniki odżywcze, z dużą ilością próchnicy. Ponadto wskazane jest kontrolowanie wilgotności, która powinna być umiarkowana przez cały okres wegetacji. Część krzewów upodobała sobie środowisko lekko kwaśne, niektóre jednak (na przykład borówka brusznica i żurawina wielkoowocowa) wolą glebę mocno kwaśną.

porzeczkaaronia_berry

Pielęgnacja

Podstawą uprawy krzewów owocowych jest ich odpowiednie nawożenie i ochrona przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych. Do odżywiania tych roślin nada się doskonale nawóz organiczny lub mineralny. Ważne jest także ściółkowanie gleby pod krzewem, co zapobiegnie rozwojowi chwastów. Zimą należy zabezpieczyć rośliny przed mrozem. Jeśli mieszkamy w wyjątkowo zimnej okolicy, możemy pomyśleć o posadzeniu mrozoodpornych gatunków, do których należą np. porzeczki czerwone i białe oraz agrest.

malina-ojezyna

Pyszne efekty!

Sadząc krzewy owocowe wybierzmy kilka gatunków o zróżnicowanej porze owocowania. Tym sposobem będziemy mogli przez długi czas cieszyć się świeżymi owocami i jednocześnie nie będziemy mieli naraz dużo pracy przy zbiorach. W lipcu dojrzewają owoce porzeczki czarnej i agrestu. W lipcu oraz sierpniu możemy cieszyć się smakiem maliny, porzeczki białej i czerwonej, na sierpień i wrzesień przypada natomiast czas dojrzewania jeżyny. Przez cały ten czas możemy partiami zbierać różne odmiany borówki amerykańskiej.