Formowanie koron drzew owocowych

Contact An Agent

Korony drzew formujemy dlatego, że drzewo pozostawione bez opieki i pielęgnacji będzie miało tendencję do zbytniego wzrostu i tworzenia dużej ilości gałęzi i liści, co pociągnie za sobą mniejszą ilość owoców.

Korzyści i termin

Odpowiednie przycinanie przystosowuje drzewo do rozmiarów ogrodu i wymodeluje jego sylwetkę, co polepszy wartości dekoracyjne. Główną zaletą jest jednak poprawa owocowania, ponieważ drzewo będzie mogło skupić się na rozwoju owoców, a nie gałęzi i liści.

Formowanie koron stosuje się począwszy od pierwszych odrośli (młode pędy szczepione w poprzednim sezonie). Pierwsze cięcie następuje po zasadzeniu, najlepiej w listopadzie lub wczesną wiosną, gdy drzewo nieco się wzmocni. Przycinać można także w trakcie sezonu, aby skierować młode, giętkie gałęzie w określonym kierunku.

Brak tego zabiegu w ogrodzie spowoduje, że nie będzie w dłuższej perspektywie możliwości zapanowania nad rozwojem dojrzałego drzewa.

formowanie koron

Formy

Rośliny pestkowe (śliwy, czereśnie, itp.) najlepiej rozwijają się w formie otwartej korony. W przypadku niewielkich ogrodów zalecana jest forma „do pół gałęzi” (wysokość korony do 1,5 m). Brzoskwinie natomiast mogą być kształtowane w formie wrzeciona na wysokim lub niskim pniu. Z kolei jabłonie i grusze są bardziej podatne i przystosowują się do każdego kształtu. Istnieją również inne formy formowania, jak palemka, podwójne U czy kordony, ale są rzadziej stosowane i występują głównie w ogrodach owocowo-dekoracyjnych. Drzewem, które źle znosi formowanie, jest orzechowiec, który powinien mieć pełną swobodę rozwoju.

Korona otwarta

Otwarta korona to drzewo o naturalnych rozgałęzieniach na szczycie pnia. W celu uformowania, systematycznie usuwamy oczka rozwijające się na łodygach i powtarzamy ten zabieg również na etapie rozwoju korony, aby zachować części ulistnione. Systematycznie trzeba także usuwać pędy poziome, które rosną ze szkodą dla pnia.

Koronę kształtujemy przycinając szczyt pnia, zachowując najwyżej 3 oczka. Z tak przyciętego pnia wyrastają główne gałęzie korony, które zachowujemy nietknięte przez cały sezon. W razie potrzeby można dokonać cięć pielęgnacyjnych. Formowanie silnego drzewa trwa około 3 lat.

formowanie koron

Korona wrzecionowata

Jest to forma na wpół swobodna, nadająca się do małych ogrodów. W tym przypadku cięcie przekształca klasyczna jabłoń lub gruszę w formę krzaczastą o centralnym pniu.

W trakcie sadzenia usuwamy dokładnie wszystkie oczka na wysokości 60 cm od ziemi. W trakcie sezonu pozwalamy gałęziom naturalnie się rozwijać, a pień przywiązujemy stopniowo do palika. Na przełomie grudnia i stycznia wykonujemy cięcie formujące i prześwietlające. Redukujemy długość bocznych gałęzi, aby otrzymać formę piramidalną. W następnych dokonujemy cięż wzmacniających owocowanie (nie powinniśmy dopuścić do owocowania, dopóki drzewo nie jest do końca uformowane).

W drugim roku z końcem lipca obcinamy wszystkie młode pędy na szczytach gałęzi bocznych (oprócz przewodnika) na wysokości piątego liścia od podstawy, co pozwoli na wzrost średnicy gałęzi oraz wszystkie młode pędy nad trzecim oczkiem dla wzmocnienia procesu owocowania.

Warto pamiętać, że odpowiednia pielęgnacja drzew nie tylko zwiększa ilość owoców, ale sprawia, że nasz ogród jest prawdziwą ozdobą.