Żurawina w ogrodzie

Contact An Agent

Większość z nas kojarzy żurawinę jako małe, ciemnoczerwone suszone owoce. W takiej postaci można najczęściej ja kupić. Owoce żurawiny wykorzystywane są powszechnie do produkcji przetworów i sosów, nadają się tez do ciast i spożycia w formie nieprzetworzonej. Jeśli jesteście miłośnikami żurawiny, możecie cieszyć się własnymi świeżymi owocami – wystarczy posadzić ją w swoim ogrodzie!

Charakterystyka

W Polsce występują dwa gatunki żurawinywielkoowocowa oraz rodzima żurawina błotna. Wydawane przez nie owoce są jadalne i bardzo zdrowe, jednak większe znaczenie, ze względu na znacznie większe jagody, przypisuje się żurawinie wielkoowocowej. To jej odmiany są głównie uprawiane.

Krzewinki te są wieloletnie, nie zrzucają liści na zimę, kwitną w czerwcu i lipcu. To właśnie od kwiatów, które wyglądem przypominają dziób żurawia, wzięła się nazwa żurawiny. Ok. 100 dni po kwitnieniu możemy już cieszyć się w pełni dojrzałymi, mięsistymi owocami. Warto dodać, że jagody żurawiny doskonale się przechowują, a to dzięki temu, że zawierają kwas benzoesowy, który jest konserwantem naturalnego pochodzenia.

Żurawina wielkoowocowa

Powiedzmy kilka słów o samej żurawinie wielkoowocowej, która, jak już wspomnieliśmy, jest chętnie uprawiana ze względu na jakość jagód oraz plenność. Wymaga stanowiska słonecznego i gleby próchniczej, wilgotnej oraz kwaśnej. Chcąc zasadzić żurawinę, powinniśmy pamiętać, aby przeznaczone na nią miejsce wyścielić piaskiem. Pomoże on zatrzymać wzrost chwatów i rozwój szkodników, utrzyma odpowiednią wilgotność gleby i ułatwi ukorzenienie się sadzonek. Pamiętajmy, by nie dopuszczać do przesuszenia gleby oraz do jej odkwaszenia. Żurawinę można okresowo (wczesna wiosną i w okresie zawiązywania owoców) nawozić siarczanem amonu, jednak trzeba zachować tu umiar, by nie zaszkodzić naszym sadzonkom.

przetwory z żurawiny

Odmiany żurawiny wielkoowocowej

Istnieje ponad sto różnych odmian tego gatunku, jednak my przedstawiamy te najpopularniejsze:

  • McFarlin – rośnie szybko, jest plenna,a jej owoce są twarde i delikatne w smaku.
  • Pilgrim – wydaje dużo owoców, które dojrzewają stosunkowo późno. Jagody są bardzo duże, mają kolor ciemnoczerwony i dobrze się przechowują.
  • Howes – również odmiana późna, odporna na przymrozki, o owocach owalnych, ciemnoczerwonych i chrupkich.
  • Stevens – to odmiana średnio późna, odporna na mróz oraz choroby. Jej owoce są bardzo duże, a ich miąższ jest twardy.
  • Ben Lear – jest wczesną i plenna rośliną. Jej jagody są wydłużone o intensywnym ciemnym kolorze.

Foto: Photo credit: theogarver / Foter / CC BY-NC-ND

Foto:Photo credit: ayngelina / Foter / CC BY-NC-ND