Jaką wybrać trawę do naszego ogrodu?

Contact An Agent

Kwietniowy czas wysiewu trawy przypomina, że gleba w naszym ogrodzie powinna być dobrze do tego przygotowana. Czy powinniśmy jak zawsze kupić najbardziej uniwersalną i najtańszą mieszankę traw? A może w tym roku częstymi gośćmi będą znajomi z dziećmi, które uwielbiają kopać piłkę? Jeśli tak, powinniśmy zawczasu przygotować do tego nasz trawnik.

Nietypowa, ciepła zima przełomu lat 2013/2014 z jednej strony była korzystna dla naszych finansów przeznaczanych na ogrzewanie, z drugiej – przyprawiła o zawrót głowy tych, którzy z należną starannością dbają o przydomowy trawnik. Kiedy wysiewać? Wiadomo, że robi się to najczęściej na początku wiosny, kiedy temperatura w dzień i w nocy nie spada poniżej zera.  A co jeśli taka aura utrzymuje się od połowy lutego? A nuż zima nadejdzie?

Każdy zajmujący się ogrodem miał za to dużo czasu na wcześniejsze przygotowania ziemi do zasiewu, pogoda wyjątkowo do tego skłaniała. Nawiezienie, odchwaszczenie, prasowanie walcem to niezbędne czynności wykonane po to, by nasz trawnik przez cały rok prezentował się wspaniale i jak najmniejszym kosztem okupił letnie upały. Zanim jednak będziemy naszej trawie pomagać w sezonie wakacyjnym, powinniśmy dobrze dobrać trawę do ogrodu.

trawa mieszanka renowacja

Tanie, uniwersalne mieszanki traw są wciąż popularnym zakupem, choć świadomość klientów jest coraz większa. Stąd pytania do pracowników sklepów o mieszanki specjalistyczne. Tych mamy pod dostatkiem, wymieńmy kilka z nich:

– Trawa z mikrokoniczyną  – miła w dotyku, delikatna. Decydując się na jej zakup musimy pamiętać, że nie możemy w jej przypadku użyć preparatów przeciw chwastom dwuliściennym (koniczyna nie jest jednoliścienna jak trawa)

– Trawa sportowa – mrozoodporna, niezwykle wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne. Najlepsza na teren zabaw dziecięcych i sprawnościowych.

– Trawa do obsiewania miejsc nasłonecznionych – z pewnością lepiej zniesie czas upalnego lata, chociaż nie wolno nam będzie zapomnieć o jej podlewaniu.

– Trawa do miejsc zacienionych – nie wymaga tak częstego koszenia jak uniwersalne mieszanki

– Trawa renowacyjna – jeśli nasz ogród źle zniósł zimę i poprzedni sezon, jeśli niedawno gościł kreta i widoczne są wyraźne ubytki, to uzupełnimy je mieszankami renowacyjnymi. Często są uzupełnione o środki uniemożliwiające rozrost mchu.

– Trawa do zadań specjalnych – konieczne do kupienia, jeśli nasz ogród jest na tyle duży, że mieści się na nim pole golfowe lub tak niewielki, że aby go zazielenić wystarczy paleta trawy w rolce (jedna pozwoli na pokrycie 50 m²).