Cyprysik i tuja

Contact An Agent

Rośliny z rodziny cyprysowatych są jednymi z najchętniej sadzonych w naszych ogrodach i ich popularność jest dzisiaj niepodważalna. Warto jednak zaznajomić się z niektórymi podstawowymi informacjami na ich temat.

Wiele osób myli zasadzone w naszych ogrodach cyprysiki z cyprysami. Te drugie (Cupressus) w naszym klimacie należą do rzadkości, a pojedyncze okazy niektórych gatunków można spotkać na zachodzie Polski, aczkolwiek nie w stanie naturalnym. Co prawda jest to ta sama rodzina roślin, ale stanowi odmienny rodzaj.

Cyprysik

Zalicza się do drzew iglastych i pochodzą z klimatu zbliżonego do umiarkowanego, co pozwala im rosnąć również w naszym kraju.

Gleba. Rośliny te dobrze rosną w żyznej oraz wilgotnej ziemi i najlepiej czują się w dobrze naświetlonych lub półcienistych miejscach. Nie lubią natomiast gleby przesuszonej i mocno zasolonej. Najbardziej odpornym na niesprzyjające warunki atmosferyczne (w tym niskie temperatury, silne wiatry i susze) jest cyprysik żywotnikowaty.

Uprawa. Sadzonki najlepiej wysadzać wczesną wiosną po pierwszych przymrozkach. Będą wtedy miały największe szanse na przyjęcie się i zaadoptowanie do nowych warunków przed nastaniem lata. Dobrze również wokół wysypać warstwę kory, która ogranicza parowanie wody i rozwój chwastów. Pierwsze cięcie wykonujemy rok po posadzeniu.

Odmiany. Jest wiele odmian tej rośliny, ale do najpopularniejszych należy cyprysik Lawsona, żywotnikowaty, groszkowy i tępołuskowy. Najczęściej to one zdobią polskie ogrody.

Żywotnik

Cyprysiki bardzo często są mylone z żywotnikami, znanymi również, jako tuje. Są także do siebie podobne pod względem uprawy, bowiem nie są zbyt wymagające. Niektóre odmiany mogą zadowolić się podłożem piaszczystym lub nawet piaszczysto-gliniastym.

drzewa ozdobne

Odmiany. Żywotnik należy do tej samej rodziny roślin, dlatego zalicza się do drzew zimozielonych. Natomiast obejmuje tylko pięć gatunków, z czego trzy występują w Europie: żywotnik zachodni, wschodni i olbrzymi. Częściej występują w Ameryce Północnej i Azji.

Nawożenie. Podobnie, jak w przypadku cyprysików pierwsze nawożenie należy wykonać na początku maja, a następne w okolicach lipca.

Podlewanie. W okresie suszy należy obficie podlewać przynajmniej raz w tygodniu. Podobnie sprawa wygląda przed nastaniem zimy i temperatur minusowych.

Dekoracja

Obie rośliny są wykorzystywane w parkach, placach zabaw, ogrodach. Nadają się do sadzenia w ogrodach skalnych i japońskich, a także często formuje się z nich żywopłoty. Są także odporne na choroby, dlatego zawsze wyglądaj ładnie. Trudno się zatem dziwić, że podbiły polskie tereny i znajdują się w większości ogrodów.