W szczelinę i wieniec, czyli szczepienie drzew i krzewów

Contact An Agent

Szczepienie to zabieg umiejscowienia nowego szczepu na końcu gałęzi, który wykonujemy wczesną wiosną, gdy z naszą rośliną dzieje się coś złego lub chcemy osiągnąć pożądany efekt. Nie ważne czy to mały ogródek czy duży sad.

Do przeszczepienia nadają się głównie drzewa młode, ale zabieg ten można przeprowadzić także na drzewach kilkunastoletnich pod warunkiem, że są silne i zdrowe. Jest kilka powodów, dla których wykonujemy szczepienie roślin:

  • Gdy chcemy otrzymać drzewo o wybranej formie
  • Jeżeli gałęzie zostały złamane podczas burzy lub w trakcie innego zdarzenia, można je uratować i przedłużyć ich żywotność
  • W przypadku silnych zrakowaceń trzeba wyciąć wszystkie chore gałęzie. Pozostające części można odnowić przez szczepienie „w wieniec”
  • Chcemy otrzymać różne odmiany owoców na tym samym drzewie (np. żółte i czerwone jabłka)
  • Gdy stwierdzimy na pniach duże rany, ogryzienia lub pęknięcia mrozowe

W szczelinę

Jest to metoda wymagająca dużej delikatności. Stosuje się ją w przypadku drzew owocowych i ozdobnych. Najlepszą porą na jej przeprowadzenie jest okres pomiędzy połową kwietnia i maja.

W przypadku młodych drzew wybieramy gałązki o średnicy 2-5 cm i przycinamy poziomo na wybranej wysokości. Za pomocą nożyka nacinamy gałązkę pionowo przez sam środek i w to miejsce wkładamy dobrze rozwijającą się gałązkę (3-5 pąków) przyciętą od góry i dołu. Za średnią długość szczepu przyjmuje się gałązkę ok. 5 cm. Trzeba pamiętać, aby części żywe obu łączonych roślin ściśle do siebie przylegały. Dodatkowo szczelinę podwiązujemy, maksymalnie zbliżając do siebie rozszczepione części gałązki.

Przyjęcie szczepu zajmuje około 6 tygodni, a w przypadku dużych drzew okres ten będzie nieco dłuższy. Należy też obciąć pędy rozwijające się z boków, dając pierwszeństwo rozwijającemu się szczepowi.

w szczelinę

W wieniec

Metoda ta jest wykorzystywana w przypadku gałęzi o średnicy większej niż 5 cm, a jej nazwa pochodzi od położenia szczepów na obwodzie szczepionej gałęzi. Stosuje się ją często do odmładzania starych drzew. Termin prac jest taki sam, ja w przypadku szczepienia „w szczelinę”.

Sposób wykonywania czynności:

Gałąź przeznaczoną do szczepienia skracamy już z końcem zimy. Przed samym jednak szczepieniem „odświeżamy” cięcie, aż do uzyskania gładkiej powierzchni. Następnie nacinamy pionowo korę i delikatnie ją odklejamy uważając, aby jej nie zerwać. Nacięć takich stosujemy od 3 do 8 i w ich miejsce wkładamy przygotowany szczep. Całość obwiązujemy i ściskamy, jak najmocniej.

Szczepienie ”w wieniec” dobrze jest wykonać w pobliżu małej bocznej gałązki, która przyciąga soki i wzmacnia szczep.

Przyjęcie trwa co najmniej miesiąc. Jeżeli się powiedzie ważna jest także późniejsza pielęgnacja – drzewo należy nawozić, aby pobudzić jego wzrost i często podlewać.