Przycinanie i pielęgnacja róż

Contact An Agent

Odpowiednia troska o róże sprawi, że odwdzięczą nam się swoim pięknym wyglądem i będą zdobiły ogród przez wiele lat. Nie jest to na szczęście bardzo wymagająca roślina, ponieważ jej uprawa nie należy do skomplikowanych, dlatego cieszy się tak dużą popularnością.

Zanim przejdę do omawiania sposobów pielęgnacji i ochrony róż, warto najpierw zaznajomić się z ich sposobem sadzenia, który przedstawiony jest w tym miejscu.

Przycinanie

Jeżeli krzewy róż w naszym ogrodzie przyjęły się należy pamiętać o przycięciu gałązek. Polega to na odpowiednim skróceniu zdrowych pędów, które wykonujemy 0,5-1 cm nad pąkiem i usunięciu pędów uszkodzonych lub chorych.

Róże wielokwiatowe obficie wydają pędy kwiatowe na pędach zeszłorocznych, dlatego należy usunąć stare gałązki. Odcinamy także te, które rosną w niewłaściwym kierunku lub krzyżują się ze sobą. Róże pnące tnie się słabiej. W wyniku silnego cięcia dają one bardzo długie przyrosty, ale nie zakwitające w tym samym roku. Usuwamy pędy cienkie, uszkodzone lub przemarznięte. Od gałązek zdrowych i silnych odcinamy jedynie pędy wyrastające poza miejsce przeznaczone na podporze.

Pielęgnacja

Po przycięciu wskazane jest dostarczenie różom odpowiednich składników wspomagających wzrost. Najlepsze są nawozy naturalne. Dobrze rozłożony obornik rozmieszczamy między krzewami i mieszamy z wierzchnią warstwą gleby. Można też stosować kompost uzupełniony nawozami sztucznymi. Na rynku dostępne są również gotowe mieszanki wieloskładnikowe, które również zapewniają różom potrzebne substancje.

róże

Jeżeli kwiaty zostaną zaatakowane przez chorobę lub mszyce i pasożyty należy stosować specjalne preparaty do walki ze szkodnikami i chorobą.

Często zdarza się także, że z pędów wyrastają odrosty, czyli dzika róża. Należy usuwać je jak najszybciej, ponieważ bardzo szybko się rozwijają i mogą zdominować część „szlachetną”. Trzeba pamiętać, że powinny być odcinane u samej nasady.

Okrywanie na zimę

Róże, jako rośliny pochodzące z krajów cieplejszych potrzebują zabezpieczenia na okres zimowy. Najlepszym rozwiązaniem jest obsypanie ziemią. Róże pienne mogą być przeginane do podłoża, a koronę przymocowujemy do ziemi i obsypujemy. Innym rozwiązaniem jest okrycie koron matą słomianą, co również zabezpieczy je przed mrozami.

Jak widać – róże nie są trudne w uprawie. Wystarczy pamiętać o kilku zasadach, by cieszyć się zdrowymi i bujnie kwitnącymi różami w naszym ogrodzie.