Balkonowy savoir vivre

Contact An Agent

Balkon to nie tylko dodatkowy metraż, który można w ciekawy sposób zagospodarować. To także część mieszkania, która jest w szczególny sposób wyeksponowana na kontakt z sąsiadami – w blokach większość mieszkań posiada przecież balkony. Dlatego właśnie wychodząc na balkon w pewnym sensie wkraczasz w przestrzeń wspólną – nie możesz tu pozwolić sobie na tak dużo, jak we własnych czterech ścianach. Aby uniknąć sprzeczek z sąsiadami, a nawet interwencji ze strony spółdzielni czy straży miejskiej, sprawdź co wolno, a czego nie wolno robić na balkonie.

Wiosna i lato to okres kiedy najchętniej korzystamy z balkonów. Dobra pogoda sprzyja błogiemu wylegiwaniu się na leżaku czy popijaniu lemoniady z widokiem na najbliższą okolicę. Jednak aby czas spędzony na balkonie był przyjemny dla wszystkich, mieszkańcy bloków powinni stosować się do pewnych zasad balkonowego savoir vivre.

Grill na balkonie?

architecture-1929118_1280

Wprawdzie przepisy polskiego prawa nie regulują tego, czy możemy grillować na balkonie czy nie, jednak zapisy na ten temat mogą znaleźć się w regulaminie spółdzielni. W takim przypadku zanim rozpoczniesz przygotowywanie kiełbasek, karkówki lub innych przysmaków z grilla sprawdź, czy w regulaminie znajdują się odpowiednie zapisy. Jeśli jest to zabronione i niezadowolony sąsiad zawiadomi administrację, może to się skończyć nawet wezwaniem policji. Natomiast jeśli chcesz zaaranżować przyjazny balkon, na którym wypoczynek będzie czystą przyjemnością, zajrzyj na http://www.vitalogy.pl/zdrowy-styl-zycia,dom,1499,meble-i-rosliny-na-balkon-jakie-wybrac.htm

Wieszanie prania

alley-1853344_1920

W niektórych krajach Unii Europejskiej wieszanie prania na balkonach jest zabronione. Zakaz ten jest podyktowany kwestiami estetycznymi. W Polsce nie jest to zabronione przez ustawodawstwo, jednak podobnie, jak w przypadku grillowania wyraźny zakaz może wydać spółdzielnia. Przykładowo w wielu przypadkach można znaleźć zapis o zakazie wywieszania zbyt mokrego prania, z którego mogłaby kapać woda. Dlatego jeśli urządzając swój balkon planujesz zamontować na nim suszarkę, pamiętaj, ze wyprane ubrania należy także odwirować.

Impreza na świeżym powietrzu

Rzeczą, której z pewnością nie wolno robić na balkonie, jest głośne imprezowanie. Jeśli odgłosy towarzyszące spotkaniu towarzyskiemu organizowanemu na twoim balkonie przeszkadzają sąsiadom, mogą oni wezwać policję lub straż miejską. Za zakłócanie spokoju publicznego grozi gara grzywny, a nawet aresztu.

Natomiast jeśli chodzi o papierosy, ustawa antynikotynowa nie reguluje kwestii ich palenia na balkonie. Problem ten jest częstym powodem sąsiedzkich sprzeczek, dlatego bardzo prawdopodobne, że zakaz palenia na balkonie znajduje się w regulacjach spółdzielni.