Sadzenie róż

Contact An Agent

Nie ma chyba nikogo, kto nie zna tej rośliny. Zachwycają się nią szczególnie panie, dlatego tak często obdarowujemy je różami przy różnych okazjach. Wyglądają ładnie i cieszą oko, dlatego wiele osób zdecydowało się na ich uprawianie w przydomowych ogrodach.

Wybór

Jest wiele odmian róż, na które każdy może się zdecydować:

Róże ogrodowe – posiadają wysokość od 0,5 do 1 m. Pąki rozwijają się w duże kwiaty od czerwca do późnej jesieni.

Róże wielokwiatowe – sięgają 40-50 cm. Kwitną obficie i są bardziej wytrzymałe na niekorzystne warunki atmosferyczne. Kwiaty mają mniejsze, ale zebrane w kwiatostany.

Róże pnące – pędy rosną od 2,5 do 8 m. Sadzi się je przy altanach, ścianach i przywiązuje do podpór lub stelaży.

Róże parkowe – gatunki w większości wytrzymale na mróz i często stosuje się je, jako żywopłoty (pędy osiągają wysokość od 1 do 2,5 m). Kwiaty są mniej okazałe, ale obfite ulistnienie i często jaskrawe owoce nadają im interesujący charakter.

ogród

Termin i miejsce

Powinno się sadzić jedynie jednoroczne krzewy, ponieważ takie łatwo się przyjmują i dobrze rosną. Krzew dobrej jakości powinien mieć koronę złożoną z kilku silnych pędów i dobrze rozgałęziony system korzeniowy. Najlepszym terminem sadzenia róż jest jesień, ale dobrze przyjmuje się również w kwietniu.

Rośliny te dobrze rosną na większości rodzajów gleb: suchych, piaszczystych, podmokłych, torfowych, a także gliniastych i ciężkich. Miejsce dla róży należy wybrać słoneczne lub w lekkim półcieniu. Ze względu na wrażliwość kwiatów nie powinno się sadzić na stanowiskach o zbyt silnym nasłonecznieniu.

róże wiosna

Sadzenie

Gleba powinna być przekopana dość głęboko (ok. 40 cm). Przed sadzeniem sprawdzamy system korzeniowy krzewu i przycinamy do 20-25 cm, usuwając zarazem korzenie uszkodzone. Tak przygotowane sadzonki dobrze jest postawić w wodzie na kilkanaście godzin, aby były dobrze nasycone wodą. Na dnie dołka usypujemy niewielki kopczyk, na którym rozkładamy promieniście korzenie, a następnie zasypujemy i dociskamy. Krzewy sadzimy w dużych odległościach, ułatwia to ich pielęgnację.

Po posadzeniu, róże obficie podlewamy i obsypujemy ziemią do około 20 cm, co stwarza lepsze warunki do ich przyjęcia się.

Jeżeli  zdecydowaliśmy się na gatunek pnący, korzenie w trakcie sadzenia kierujemy w stronę przeciwną do podpory. Gdy roślina po pewnym czasie zacznie się piąć, trzeba pamiętać, żeby łodygi mocować systematycznie do podpory.

Jak widać sadzenie róż nie jest zajęciem skomplikowanym. Wiosna nadchodzi dużymi krokami, ale pozostało już niewiele czasu, jeżeli ktoś chce się zdecydować na wiosenne wysadzanie. Jeżeli to zrobimy, jedno jest pewne – kobiety w domu będą zachwycone.