Jesienne porządki w ogrodzie, czyli jak przygotować ogród do zimy

Contact An Agent

Lato ma się już ku końcowi i wielkimi krokami nadchodzi nowa pora roku. Jesień to czas porządków w ogrodzie oraz przygotowań na nadejście zimy. Od tego, jakie prace wykonamy na koniec sezonu ogrodniczego zależeć będzie kondycja naszego ogrodu na wiosnę. Oto kilka najważniejszych prac, jakie musimy wykonać przed nadejściem zimy.

Trawnik

Porządki zaczynamy od trawnika, ponieważ zajmuje on zazwyczaj największą połać działki. Ostatnie koszenie murawy przypada na przełom października oraz listopada. Przed nastaniem zimy trawę musimy również dokładnie wygrabić z resztek obumarłych roślin, suchych źdźbeł oraz opadłych liści. Pozostawione na zimę, pod warstwą śniegu mogłyby gnić i niekorzystnie wpłynąć na kondycję trawnika. Warto również przeprowadzić zabieg aeracji, który napowietrzy i rozluźni glebę. Aeracja polega na nakłuwaniu powierzchni trawnika i w tym celu możemy zastosować specjalne urządzenie lub buty ogrodnicze wyposażone w kolce.

Narzędzia ogrodnicze

lawnmower-384589_1280

Zanim złożymy wszystkie sprzęty ogrodnicze w pomieszczeniu lub domku gospodarczym, należy je dokładnie oczyścić. Grabie, szpadle i inne tego typu narzędzia oczyszczamy z gleby i resztek roślin. Elementy mechaniczne warto naoliwić, a także przykryć plandeką, dzięki czemu na ich powierzchni nie będzie osiadał kurz. Elektronarzędzia ogrodnicze należy z kolei przechowywać w suchym i dobrze wentylowanym miejscu, gdzie utrzymuje się stała temperatura. Z urządzeń spalinowych trzeba również spuścić pozostałe w zbiorniku paliwo i przechowywać je w pozycji roboczej. (O konserwacji narzędzi ogrodniczych, przeczytasz także tu: http://www.maszynydlafarmera.pl/serwis-i-zaplecze/3749-jak-konserwowac-kosiarke-spalinowa.

Rabatki

glebogryzarka

Na rabatkach kwiatowych musimy usunąć reszki obumarłych roślin jednorocznych. Z kolei w przypadku tych wieloletnich należy przyciąć suche pędy. Ponadto usuwamy chwasty i opadłe liście. Następnie warto zasilić podłoże przy użyciu kompostu lub nawozu, dzięki czemu na wiosnę ziemia będzie bardziej żyzna.

Z kolei rośliny zewnętrzne rosnące w doniczkach należy przenieść do środka do miejsca, w którym utrzymuje się stała i w miarę wysoka temperatura.