Jakie doniczki wybierać?

Contact An Agent

Jeżeli jesteś miłośnikiem lub miłośniczką kwiatów, doskonale wiesz jak ważną rolę spełniają odpowiednio dobrane doniczki. Są one nie tylko elementem dekoracyjnym i wygodną formą przechowywania naszych ulubionych roślin. To od nich zależy czy zieleń naszego domu będzie dobrze się prezentować i rozwijać.

Przed zakupem doniczki warto zastanowić się jaką roślinę chcemy w niej posadzić. Trafnego wyboru bez wątpienia dokonamy, gdy uświadomimy sobie jakim systemem korzeniowym charakteryzuje się dana roślinka, czy lubi wilgoć i w jakim miejscu naszego domu ma się znaleźć. Nie należy zwracać uwagi jedynie na wygląd określonej donicy, ciekawy efekt uzyskamy również realizacją konsekwentnej estetyki – unikając kupowania pod wpływem impulsu różniących się od siebie doniczek.

Doniczki powinny być zawsze szersze w górnej części i tak samo szerokie jak wysokie. Głębokość doniczki mierzona jest od górnej krawędzi do podstawy i równa jest średnicy.  Aktualnie możemy wybierać wśród różnych materiałów, z których zrobione są donice. Najpopularniejsze to:

– ceramiczne – wybierane zazwyczaj do dużych, ciężkich kwiatów, doskonałe na balkon dzięki swojej odporności na podmuchy wiatru

-plastikowe – lekkie i tanie sprawdzają się w domowym wnętrzu. Są dostępne w różnych kształtach i kolorach dzięki czemu stanowią ciekawe dopełnienie różnych aranżacji

-drewniane – piękne i stylowe, wymagają jednak regularnych zabiegów pielęgnacyjnych

-metalowe – doskonałe do nowoczesnych wnętrz i minimalistycznych kompozycji.

Jeśli chodzi o kształt doniczek, to jak wspomniano wcześniej ogromne znaczenie ma system korzeniowy danej rośliny. Tak więc wąskie donice przeznaczone są dla palm, dracen i iglaków. Szerokie i płytkie doniczki doskonale sprzyjają np. kaktusom hodowanym w mieszkaniach. Niskie i podłużne pojemniki to doskonały sposób na rośliny sezonowe, kaktusy i sukulenty, można je również z powodzeniem wykorzystywać do uprawy roślin na balkonie. Donice wiszące przeznaczone są dla roślinności balkonowej, a także hodowania różnego gatunku roślin pnących.

Obecnie warto również zwrócić uwagę na pojemniki z wbudowanym systemem nawadniania. Jeśli często zdarzy nam się zapominać o podlewaniu naszej roślinności to wynalazek właśnie dla nas. Doniczki z tego typu urządzeniem zazwyczaj posiadają wskaźniki informujące o poziomie dostępnej wody. Więcej informacji dowiesz się z Castoramy.