Jak pielęgnować storczyki?

Contact An Agent

Orchidee do dziś kojarzą się niektórym  nas z egzotycznymi, drogimi i trudnymi w utrzymaniu kwiatami – mimo to coraz częściej goszczą w polskich domach. Wiele osób boi się, że nie będzie w stanie właściwie zadbać o swojego storczyka; dla nich prezentujemy kilka porad, które ułatwią pielęgnację tej rośliny.

Oświetlenie

Zapewnienie orchidei odpowiedniego oświetlenia jest istotnym czynnikiem umożliwiającym prawidłową pielęgnację rośliny. W przypadku storczyka konieczne jest zagwarantowanie mu dużej ilości światła rozproszonego; najłatwiej będzie to osiągnąć, jeśli umieścimy kwiat na parapecie wschodniego (ewentualnie zachodniego) okna. Stawianie orchidei w miejscu bez odpowiedniej ilości promieni słonecznych może skutkować wiotczeniem rośliny lub matowieniem jej liści czy mniejszym kwitnieniem. Warto pamiętać, żeby z kolei nie narazić orchidei na przegrzanie – wtedy liście żółkną, a stożek wzrostu karłowacieje. Ilość wymaganego światła uzależniona jest także od gatunku storczyka.

Podlewanie

Podlewanie to jedna z czynności, z którą osoby dopiero rozpoczynające swoją przygodę z uprawą roślin miewają sporo problemów. Musimy pamiętać o indywidualnych wymaganiach poszczególnych gatunków – w przypadku storczyków najlepsze jest podlewanie tych kwiatów letnią, przegotowaną wodą, która zdążyła nieco odstać. Jeśli chodzi o sposób podlewania, najlepiej sprawdza się wstawianie doniczek (dziurkowanych od spodu) do miski z odpowiednią ilością wody na ok. 10-15 minut –  tak, by roślina zdążyła wchłonąć potrzebny jej płyn. Po wyjęciu storczyka z takiej kąpieli stawiamy go na podstawce, a ewentualny nadmiar wody wylewamy.

Temperatura

Utrzymanie temperatury, która będzie odpowiednia dla storczyków, nie jest trudne – jednak należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Po pierwsze, większość gatunków nie toleruje spadku temperatury poniżej 13 stopni Celsjusza, a nawet chwilowe zmiany w tym zakresie mogą skończyć się przemrożeniem kwiatu. Wiele zależy też od gatunku; okazuje się, że zakres temperatur odpowiednich dla orchidei waha się od około 10 do 30 stopni Celsjusza.

orchidea