Do czego służy glebogryzarka?

Contact An Agent

Glebogryzarka to urządzenie, które jest znane sporej części osób pracujących w ogrodzie, szczególnie tym lubiącym korzystać na co dzień z pomocy nowych technologii. Według najprostszej definicji glebogryzarka służy do mechanicznego wzruszania ubitej ziemi. Co to oznacza w praktyce? 

Przygotowanie gruntu

Nieważne, czy mowa o gruncie przeznaczonym pod uprawę kwiatów bądź krzewów, kawałku ziemi pod przydomowe warzywa, czy też o dużej powierzchni służącej do profesjonalnej uprawy roślin – przed posadzeniem sadzonek lub zasianiem ziaren należy przygotować wspomniany grunt. Jest to szczególnie ważne, jeśli ziemia jest bardzo ubita; chodzi o jej rozluźnienie i zapewnienie przestrzeni, którą wypełnią woda i powietrze. To obok odchwaszczania kluczowe czynności, które należy podjąć przed rozpoczęciem uprawy. Każdą z nich jesteśmy w stanie wykonać przy pomocy odpowiednio dobranej glebogryzarki.

Glebogryzarka – jak to działa?

Najprościej jest wytłumaczyć jej specyfikę i działanie porównując ją do… przydomowego pługa. Pełni ona podobną rolę – spulchnia ziemię, jednak w przeciwieństwie do pługa może być stosowana także w ogrodach. Urządzenie będzie niezwykle przydatne dla osób, które posiadają nieco więcej ziemi; w przypadku jednej czy dwóch grządek prostszym rozwiązaniem jest użycie wideł i szpadla. Oprócz przygotowania gruntu pod uprawy glebogryzarka przyda się również w przypadku zakładania trawnika.

Wybór glebogryzarki

Jeśli mimo posiadania niewielkiego ogrodu zdecydujemy się na glebogryzarkę, najlepiej będzie wybrać urządzenie elektryczne bez napędu. Zapobiegnie to zbyt gwałtownemu i zbyt głębokiemu wzruszeniu ziemi, a w razie potrzeby pracę glebogryzarki można poprawić zwykłymi widłami. Jeżeli natomiast planujemy zakup urządzenia na większą działkę, należy zwrócić uwagę na kilka parametrów – moc silnika, rodzaj napędu (tutaj lepiej sprawdzi się spalinowy), a także szerokość pracy czy obecność ewentualnego dodatkowego sprzętu, takiego jak brona pazurowa, krawędziarka lub obsypnik.

glebogryzarka, gleba, ogród