Podstawowe wyposażenie ogrodu

Contact An Agent

Tak samo, jak wyposażamy nasze mieszkania w niezbędne sprzęty i akcesoria, tak samo powinniśmy zaopatrzyć nasz ogród w odpowiednie przedmioty. Dzięki nim czas spędzony na działce będziemy mogli efektownie wykorzystać czy to na odpoczynek, czy na pracę.

Aby móc w pełni korzystać z ogrodu, warto zainwestować w takie elementy jego wyposażenia, które wykorzystamy podczas relaksu oraz czynności pielęgnacyjnych. Oto stworzony przez nas niezbędnik ogrodowy.

Meblemeble ogrodowe są zakupem koniecznym, jeżeli w ogrodzie spędzamy dużo czasu, spotykamy się ze znajomymi lub po prostu relaksujemy się. W zależności od naszych możliwości finansowych, oczekiwań i potrzeb możemy zaopatrzyć się w lekkie, łatwe w czyszczeniu meble plastikowe albo w stylowe, ale zdecydowanie droższe meble drewniane. Amatorzy innych stylów mogą wybierać też z mebli wiklinowych, rattanowych bądź metalowych.

Parasol/Pawilon ogrodowy – niezbędny zwłaszcza w upalne letnie dni, gdy chcemy schronić się przed słońcem, ale także w przypadku niepewnej pogody i ryzyka deszczu. Możemy zdecydować się na klasyczny parasol na stojaku lub na wysięgniku albo wybrać pawilon ogrodowy. W tym drugim przypadku w razie silnego wiatru lub opadów można zaciągnąć boczne ściany, a gdy pogoda sprzyja – zupełnie je ściągnąć.

Kosiarka do trawy – jeśli choć część naszego ogrodu pokrywa trawnik, jest to urządzenie niezbędne. W zależności od obszaru, jaki zajmuje nasz ogród, możemy zdecydować się na kosiarkę ręczną, samojezdną kosiarkę elektryczną, spalinową lub nawet na traktorek.

Narzędzia – w przypadku, gdy w naszym ogrodzie uprawiamy warzywa, owoce lub choćby rosną w nim rośliny ozdobne, drzewa lub krzewy, powinniśmy zaopatrzyć się w podstawowe narzędzia, które pozwolą nam odpowiednio o nie zadbać i nie dopuścić do niekontrolowanego rozrostu. Do takich sprzętów pierwszej potrzeby zaliczamy sekator ogrodowy, grabie, motykę, szpadel, łopatkę, konewkę.

stylowe meble ogrodowe

Źródło wody – bez wątpienia możliwość korzystania w ogrodzie z wody bieżącej jest dużą zaletą. W ogrodach przeznaczonych pod uprawę jest wręcz niezbędne. Warto zaopatrzyć się w wąż ogrodowy, który wykorzystamy do podlewania naszych roślin, a który umożliwi dotarcie w każde miejsce w ogrodzie. Możemy skorzystać też ze zraszaczy, jeśli nie musimy dbać o inne niż trawa rośliny.

Oświetlenie – dzięki niemu będziemy mogli przebywać w ogrodzie po zmroku. Warto wykorzystać np. lampy solarne, halogenowe, latarnie albo oświetlenie najazdowe. Dodatkowe światło i miły nastrój uzyskamy też dzięki wiszącym latarenkom, w którym możemy ustawić świece.

Domek narzędziowy/Szopka – czyli miejsce, w którym możemy przechowywać wszystkie ogrodowe akcesoria. Jest potrzebna zwłaszcza wtedy, gdy nasz ogród znajduje się w oddalonym od mieszkania miejscu lub gdy po prostu w domu nie mamy miejsca na przechowywanie sprzętu ogrodowego. W marketach budowlanych możemy kupić gotowe już altanki, jest to jednak spory wydatek, bo ceny zaczynają się od kilkuset złotych a kończą na kilkunastu tysiącach złotych. Można pokusić się jednak o zbudowanie własnej szopki – zwykle nie jest ona duża, a samodzielne wykonanie z pewnością pozwoli zaoszczędzić nam nieco pieniędzy.

Photo credit: antonychammond / Foter /

Photo credit: Wickerfurniture / Foter / Creative Commons Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)