Łagodne ścieżki feng shui

Contact An Agent

Jakie jest coś zaprojektowane i wykonane w stylu feng shui? Odpowiedź najprostsza: łagodne i harmonijne . A jak wykonać dróżki w ogrodzie zaplanowanym w tym starożytnym stylu aranżacyjnym? Czego się wystrzegać i co wziąć pod uwagę?

O tym, dlaczego nie ma prostych, przecinających się alejek w ogrodzie utrzymanym zgodnie ze sztuką feng shui pisaliśmy tutaj. Aby zatrzymać dobrą energię chi, oprócz łagodnych zakrętów stosuje się jedynego rodzaju „spowalniacze”, takie jak rzeźby czy kępy kwitnących kwiatów. Mając na myśli ogród w duchu feng shui musimy wziąć pod uwagę czy jest to adaptacja istniejącego już miejsca, czy teren jest planowany i budowany od a do z.

W pierwszym przypadku, terenu już istniejącego, możemy zadbać o odpowiednią adaptację. Jeśli trafiły nam się naturalne przeszkody, których nie chcemy lub nie możemy się pozbyć (drzewo z koroną ukształtowaną w sposób niekorzystny, ukształtowanie terenu czy jego otoczenie), możemy zneutralizować powyższe za pomocą stworzenia ich przeciwwagi – grupy roślin, oczka wodnego, nasady nowych drzew. Przeciwwagą może być też droga, która zaburzony przebieg energii chi wzmocni i odpowiednio skieruje.

Ponieważ ogólna zasada kompozycyjna feng shui polega na utrzymaniu harmonii pomiędzy tym co męskie (yang) i żeńskie (yin) czy między pięcioma żywiołami (np. ognia czy wody), prawdopodobieństwo popełnienia przez nas błędu jest duże. Oczywiście w skrajnych przypadkach możemy na pomoc wezwać odpowiedniego specjalistę feng shui, który wskaże potencjalnie groźne elementy i wespół z dekoratorem ogrodowym je zneutralizuje. W większości przypadków jednak możemy sami postarać się o wizualną harmonię i długą obecność dobrej energii.

ogród feng shui

Wybierając materiał na ogrodowe alejki powinniśmy mieć na uwadze zachowanie proporcji między żywiołami (drzewem, ogniem, ziemią, metalem i wodą). I tak jeśli do wyboru mamy produkty kamienne (żwir, gres, piaskowiec) oraz pochodzenia roślinnego (drewniane płaty, korę), wybierzmy te, których jest w naszym ogrodzie mniej. Zrównoważymy w ten sposób dysproporcję wizualną między ziemią a drzewem, co przyczyni się zwiększenia harmonii. Odpowiednie wykonanie ścieżek gwarantujące ich długowieczność nie zależy już od kolejnych wytycznych feng shui, dlatego warto zapoznać się z ogólnymi zasadami – znajdziemy je tutaj.