Jakie wybrać meble do ogrodu?

Contact An Agent

Jeżeli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami ogrodu możemy od wiosny do późnej jesieni cieszyć się możliwością relaksu na świeżym powietrzu. Ważne jest jednak odpowiednie zagospodarowanie naszego miejsca wypoczynku – styl i wielkość mebli powinny być dopasowane do rozmiarów i wyposażenia ogrodu, by dobrze wyglądały.

Coraz częściej zielona przestrzeń, którą posiadamy jest traktowana, jako przedłużenie domu, dlatego w zadbanym i zielonym ogrodzie z przyjemnością spędzamy swój wolny czas. Dobrze zatem zastanowić się przed dokonaniem wyboru.

Na co zwrócić uwagę?

Jeżeli nie dysponujemy zbyt dużą przestrzenią warto postawić na lekkie meble składane. Dobrym rozwiązaniem będzie także leżak, który łatwo przenieść i nie zajmuje wiele miejsca. Uzupełniony o mały stolik, na którym można postawić coś do picia, dobrze sprawdza się w ogrodach o mniejszych rozmiarach. Jeżeli natomiast dysponujemy dużym ogrodem, możliwości w zasadzie są nieograniczone i łatwiej postawić na stałe miejsce wypoczynku. Popularnym i sprawdzonym rozwiązaniem jest duży stół i fotele, które dopasowane do tarasu będą sprawdzać się podczas spotkań ze znajomymi czy obiedzie z rodziną. Pamiętajmy jednak, że nie każdy rodzaj mebli pasuje do naszego ogrodu.

ogród Meble ogrodowe Wybierając meble, które mają umilić wolny czas, warto zwrócić uwagę na sposób ich konserwacji oraz odpowiednie warunki przechowywania po zakończonym sezonie.

  • Meble z plastiku – cieszą się niesłabnącą popularnością od wielu sezonów. Ich zaletą jest stosunkowo niska cena i lekkość. Nie wymagają też konserwacji, dlatego łatwo je przechowywać. Dostępnych jest wiele wzorów, co sprawia, że nie muszą kojarzyć się z kiczem. Niewątpliwym minusem jest nietrwałość, ponieważ w razie uszkodzenia nie dają się naprawić.
  • Drewniane meble to klasyka gatunku. Są solidne i trwałe, a w przypadku problemów można je bez problemu podreperować. Drewno łatwo łączy się ze szkłem lub metalem, co podnosi poziom estetyczny mebli. Takie meble to jeden z droższych sposobów na urządzenie ogrodu, ale z pewnością bez problemów wkomponują się w przestrzeń. Minusem jest obowiązkowa impregnacja i zapewnienie suchego przechowywania w zimie.
  • Meble wiklinowe – są lekkie i wygodne, a także nowoczesne, ponieważ projektanci prześcigają się w nowych wzorach. Niestety nie są najtrwalsze, ponieważ największym wrogiem wikliny jest wilgoć, dlatego najlepiej, jeżeli dysponujemy zadaszoną werandą. Pod gołym niebem takie meble mogą nie przetrwać zbyt długo.
  • Meble metalowe – można je łączyć z drewnem i wikliną, jednak najpopularniejsze w ostatnich sezonach są meble aluminiowe. Są lekkie i trwałe, ale ich minusem jest wysoka cena. Popularne są także kute, żeliwne meble, które ładnie wyglądają w ogrodzie. Te robione na zamówienie wyglądają okazale w każdym ogrodzie. Żeliwo trzeba jednak stale zabezpieczać przed korozją o czym nie wolno zapominać.
  • Meble z rattanu – w zasadzie nadają się tylko do zadaszonej altany, ponieważ są wrażliwe na wilgoć. Z reguły są wygodne i lekkie, a ich cena nie jest zbyt wysoka. Będą też ładnie komponowały się z resztą ogrodu.