Rośliny pnące do małego ogródka dla początkujących

Contact An Agent

Jedynym zasobem którego nie potrafimy pomnożyć jest przestrzeń. Dobrze jednak że akurat pomysłowość nie zna granic, dlatego w poszukiwaniu miejsca na rozwój swojego ogródka chcemy zachęcić cię byś tym razem spojrzał do góry.

Rośliny pnące mogą mieć wiele zastosowań. Dają cień, wrażenia estetyczne, zasłonę przed ciekawskimi oczami i poczucie że Twój ogród nabiera miłych, zielonych konturów. Zapoznaj się z tymi kilkoma radami, zwłaszcza jeśli nie posiadasz wielkiej przestrzeni na swoje rośliny – w takim wypadku celuj w niebo.

Wyszukiwanie powierzchni

Najpierw określ gdzie możesz zasadzić rośliny. W każdym ogrodzie znajdziesz kawałek pionowej powierzchni, niektóre będą miały jej więcej niż tej poziomej! Jeśli nie znajdziesz ani kawałka przestrzeni, rozważ postawienie płotu który stanie się Twoją glebą. Koniecznie ustal nasłonecznienie, niektóre rośliny nie cenią cienia, inne padają w pełnym słońcu. Pamiętaj – gleba przy ścianach jest sucha, dlatego przygotuj zawczasu nawodnione podłoże dla swoich roślin.

róże oparte o ścianę

Zaczepienie

Pnącza dzielą się na kilka rodzai, wyróżnionych ze względu na sposób w który znajdują podparcie dla swojego wzrostu. Pnącza prymitywne to tak naprawdę krzewy które opierają się na ścianach. Odmiany owijające się posiadają organy czepne (wąsy, pędy, ogonki liściowe), zaś pnącza samoczepne wspinają się za pomocą przylg i korzeni, wrastających w powierzchnię. Idealny dla wzrostu wszystkich tych odmian jest drewniany płot z prześwitami, ale nie pogardzą ceglaną lub betonową ścianą. Dla pewności zawsze warto zapewnić roślinom wsparcie za pomocą kilku strategicznie wbitych gwoździ lub podpór. W ten sposób możesz także wyznaczyć kierunek wzrostu.

owoce bluszczu zwyczajnego

Dobór roślin

Oczywiście flagową rośliną pnącą jest winorośl, jednak jej uprawa wymaga doświadczenia, dlatego zacznij może od prostszych w utrzymaniu gatunków. Rośliny jednoroczne przydadzą się do szybkiego zazielenia płotów, murów i altan. Popularnym wyborem jest fasola wielokwiatowa i chmiel ozdobny – nie mają wysokich wymagań co do gleby i nasłonecznienia a dają duży przyrost, osiągając kilkumetrowe wysokości. Więcej światła i żyźniejszego podłoża wymagają choćby groszek pachnący i wilec purpurowy, odpłacając się jednak pięknymi kwiatami i wzrastają znacznie niżej od wcześniej wymienionych.

Zdecydowanym faworytem wśród roślin wieloletnich jest bluszcz pospolity. Z jego uprawą poradzi sobie każdy, choć wymaga intensywnego przycinania. Jeśli nie martwisz się o wysokość swoich roślin, polecamy rdest Auberta. Potrafi dorastać bardzo szybko nawet do ośmiu metrów, więc przyda się do pokrycia ściany domu. Popularnym wyborem, zwłaszcza na bramy, lekkie płoty i altany są wiciokrzewy. Jeśli chcemy zasadzić je przy ścianach potrzebne będą dodatkowe podpory. Do mało wymagających w uprawie, poza żyzną glebą, zaliczymy także hortensję pnącą, która również wymaga dodatkowego zaczepienia ze względu na dużą masę. Na bardziej doświadczonych amatorów ogrodnictwa czekają powojniki i róże. O ich uprawie czytaj już niedługo na naszym blogu.

piękna roślina ozdobna

Pielęgnacja

Większość roślin pnących jest dość wytrzymałych, ale nie zwalnia cię to od regularnego podlewania. Tak jak wspominaliśmy, okolice ścian mogą szybko się przesuszać, zadbaj by rosnące tam pnącza miały wodę. Niezwykle ważne jest przycinanie pędów, dlatego zaopatrz się w solidne i długie nożyce. Zasady pielęgnacji roślin pnących już niedługo w osobnym artykule.