Z czego wykonać ścieżki ogrodowe?

Contact An Agent

Ścieżki to bardzo ważny element architektury ogrodowej. Umożliwiają wygodne poruszanie się po posesji, a ciekawie wykonane, mogą również efektownie urozmaicić aranżację. Wybór materiału, z którego wykonamy ścieżki ogrodowe jest naprawdę szeroki, dlatego podpowiadamy na jakie rozwiązania warto zwrócić szczególną uwagę.

Dobrze zaprojektowane i solidnie wykonane ścieżki ogrodowe zapewniają nam dostęp do wszystkich części ogrodu, bez ryzyka uszkodzenia trawnika czy roślin. Zanim jednak przystąpimy do ich wytyczania, warto pamiętać, aby nie było ich zbyt dużo – przecież w ogrodzie ma królować przede wszystkim zieleń.

Żwir

Ścieżki ogrodowe wykonane ze żwiru to bardzo minimalistyczne i popularne rozwiązanie. Wytyczone za pomocą krawężników ścieżki, wysypuje się niewielkim żwirem o ostrych krawędziach. Materiał ten pod wpływem użytkowania klinuje się i w rezultacie utwardza. Taki rodzaj nawierzchni można z powodzeniem wykonać samodzielnie.

Kamień

Kamienne ścieżki to rozwiązanie eleganckie i trwałe. Niestety również dość kosztowne. Materiałem najczęściej stosowanym w tym celu jest granit, bazalt lub porfir. Kamienie te cechują się znaczną odpornością na działanie zmiennych warunków atmosferycznych (w tym na mróz) dlatego z pewnością utrzymają swój dobry wygląd przez wiele lat.

Cegła

Do wykonania ścieżek ogrodowych zaleca się stosowanie cegły klinkierowej. Jest ona na tyle wytrzymała, że można ją zastosować nawet do wykończenia podjazdu. Klinkier dostępny jest w różnych kolorach i z tego materiału wykonane są także obrzeża, dlatego decydując się na takie rozwiązanie, można uzyskać bardzo elegancki efekt.

Drewno

Duża popularnością cieszą ścieżki drewniane. Można je wykonać np. z grubych plastrów powstałych z pni dużych drzew. Taka ścieżka z pewnością będzie prezentowała się stylowo i naturalnie, a drewno będzie się komponować np. z meblami ogrodowymi czy innymi elementami architektury ogrodowej. W tym przypadku należy jednak pamiętać o regularnej impregnacji drewna. Niestety pomimo tych zabiegów ścieżka drewniana i tak stanowi jedynie czasowe rozwiązanie. Dobrze wykonana i pielęgnowana ścieżka będzie służyć około 8-10 lat.