Jak dbać o narzędzia ogrodowe

Contact An Agent

Ogrodnictwo, mimo postępu techniki, nadal zasadza się na przerzucaniu ziemi i przycinaniu roślin. Dbając o nasze delikatne dłonie, pamiętajmy również o stanie narzędzi, które częściowo wyręczają nas w tym znoju. Przejdźmy zatem przez podstawowe zasady konserwacji przyborów ogrodowych.

Przechowywanie

Największym wrogiem wszystkich narzędzi jest wilgoć, dlatego w trakcie deszczu i nad ranem wszystkie powinny znaleźć dom w szopie ogrodowej lub altanie. Pomijając oczywisty powód, w postaci niesłabnącej tendencji do przywłaszczania sobie cudzej własności, rosa i krople deszczu nie tylko będą korodować elementy metalowe, ale także napęcznieją drewniane styliska.

Jeśli masz tendencję do rozrzucania wokół siebie przyborów, pomaluj ich końcówki jaskrawą farbą, która będzie się odcinać od zieleni ogrodu. W ten sposób znajdziesz je nawet w trakcie zmierzchu.

narzędzia w ogrodzie

Czyszczenie

Po każdorazowym użyciu należy dokładnie oczyścić powierzchnie tnące, zarówno z ziemi jak i wszelkich soków roślinnych. Ta pierwsza posiada wiele bakterii, które z przyjemnością zagoszczą na drewnianych powierzchniach. Aby ją usunąć wystarczy obmycie w wodzie, oporniejsze grudy gleby można wydłubać śrubokrętem. Sekatory, nożyce i noże należy uważnie odczyścić z soków roślinnych, zawarte w nich kwasy wzmagają procesy rdzewienia. Koniecznie czyść narzędzie po pracy z nawozami, zawarte w nich składniki przeżerają się przez metal ze znaczną siłą.

Jeśli korzystasz często i intensywnie z dużej ilości narzędzi, możesz stworzyć wiaderko do czyszczenia. Nasyp kilka kilo piasku z dodatkiem oleju silnikowego, zanurzenie w nich metalowych narzędzi uchroni ich przed rdzą. Nie zaszkodzi także trzymanie nasączonej olejem szmatki, którą należy regularnie przecierać mniejsze elementy złożonych mechanizmów. Zapobiegnie to ich zakleszczaniu, dość częstemu przy pracy w ziemi.

przechowanie narzędzi

Utrzymanie

Kluczem do skutecznego działania narzędzi jest utrzymanie ich w należytej ostrości, dlatego koniecznie trzymaj w altanie lub szopie ostrzałkę, lub przynajmniej solidny kawałek kamienia. Korzystaj z niej regularnie, wyraźnie poprawi to skuteczność twoich działań. Naprawiaj na bieżąco – jeśli nie zabierzesz się za to od razu, jest spora szansa, że pozostaną zepsute już na zawsze.

Jeśli będziesz traktował narzędzia z szacunkiem, na pewno będziesz mógł cieszyć się z ich działania przez długie lata. Dobrego ogrodnika poznasz nie tylko po efektach, ale także środkach do celu.