Jak zwalczać ślimaki w ogrodzie?

Contact An Agent

Szkodniki, które żyją na naszych działkach i w ogrodach są często niemałym problemem. Zwłaszcza gdy zaczynają siać spustoszenie wśród naszych upraw. Nie warto jednak się poddawać, ponieważ jest kilka sposobów, które pomogą nam pozbyć się niechcianych gości, a wśród nich także zawsze głodnych ślimaków.

Ślimak, ślimak pokaż rogi

Jak wiadomo, w naszych ogrodach możemy spotkać się z kilkoma gatunkami ślimaków. Wśród nich znajdziemy dużego winniczka i mniejszego ślimaka gajowego, które często są nie lada atrakcją dla dzieci. Gdy jednak mamy w planach uprawę warzyw lub owoców, nieprzeszkadzające do tej pory mięczaki stają się prawdziwymi wrogami, które z apetytem zjadają młode pędy roślin i słodkie owoce. Do najbardziej żarłocznych należą zwłaszcza bezmuszlowi przedstawiciele ślimaków wielkich i luzytańskich. To te szkodniki potrafią doszczętnie zniszczyć nasze zioła i inne rośliny, zanim na dobre się one rozwiną.

Sposoby na ślimaki

W walce ze ślimakami możemy wykorzystać kilka sposobów:

  • środki chemiczne – występują zwykle w postaci granulek, które rozsypujemy w miejscach występowania ślimaków. Czynność tę należy powtarzać kilkukrotnie, ponieważ jednorazowe zastosowanie tego typu preparatów nie gwarantuje wytępienia wszystkich ślimaków. Ten sposób, choć wygodny i szybki, powinien być stosowany dopiero wtedy, gdy inne metody zawiodły.
  • pułapki na ślimaki – nie mówimy tutaj o pułapkach przypominających np. łapki na myszy. Pułapkę na ślimaki skonstruujemy w bardzo łatwy sposób, układając z liści i gałęzi małe kopczyki, w których w dzień będą chować się pasożyty. Wystarczy je wtedy wyłapać i wypuścić w miejscu oddalonym od ogrodu. Ślimaki skutecznie zwabimy też wykorzystując liście sałaty, buraki czy marchewkę. Możemy posłużyć się również wabikami dostępnymi w sklepach.

 szkodniki ogrodowe

Jak zapobiegać pojawianiu się ślimaków

Warto zauważyć, że zamiast pozbywać się ślimaków, możemy podjąć kilka działań, dzięki którym skutecznie je odstraszymy. Warto wykorzystać w tym celu:

  • rośliny odstraszające ślimaki – aby uchronić nasze uprawy przed ślimakami możemy obrzeża grządek obsadzić roślinami takimi, jak cebula, czosnek, majeranek, gorczyca czy bylica piołun. Ślimaki będą je omijały z daleka, dzięki czemu nasze uprawy pozostaną bezpieczne.
  • fusy od kawy – wysuszone fusy po kawie należy rozsypać dookoła roślin, które chcemy chronić. Ślimaki nie dostaną się do nich, ponieważ fusy uniemożliwią im poruszanie się po usłanej fusami powierzchni.

 

Photo credit: Simone Anderegg / Foter / (CC BY-NC-SA 2.0)

Photo credit: Lauris Rubenis / Foter / (CC BY 2.0)