Uprawa rzepy dla każdego

Contact An Agent

We współczesnej kuchni coraz bardziej liczą się nie tyle egzotyczne gatunki, ale raczej znajomość własnego podwórka i kreatywne go wykorzystanie. Dlatego do łask wracają rośliny do tej pory pogardzane, lokalne, które za sprawą nieoczekiwanych transformacji zamieniają się w interesujące dania. Jedną z nich jest stara dobra rzepa.

Co to właściwie jest

Rzepa to roślina z rodziny kapustowatych, którego jadalną częścią jest korzeń oraz młode liście. Na polskich stołach gości od lat, choć należy przyznać że kojarzona jest głównie z kuchnią postną. Ma znane właściwości żółcio i moczopędne, oprócz tego zawiera witaminy A, B1, B2, B6 oraz C, jest również bardzo pożywna i sycąca.

Sadzenie

Nasiona rzepy należy umiejscoawić na stanowisku słonecznym, najefektywniejsza do uprawy jest zdecydowanie gleba piaszczysto-gliniasta, lub gliniasto-piaszczysta. Roślina nie lubi zakwaszonego podłoża, dlatego zmierz poziom Ph. Jeśli nie wiesz jak to zrobić, łatwy poradnik znajdziesz tutaj.

uprawa rzepy

Nasiona umiejsców bezpośrednio do gruntu, w odległości około 20 cm od siebie. Możesz uczynić to z początkiem kwietnia, aż do końca sierpnia. Rzepa jest silną rośliną, która wzejdzie nawet w temperaturach ledwo przekraczających zero, pamiętaj by przerwać rozsiew po wzejściu roślin.

Pielęgnacja

Rzepa nie lubi suchego podłoża, więc w razie braku opadów dostarcz jej wody. Oprócz tego jest to dość wytrzymała roślina, choć możesz zadbać o środek ochrony przed mszycami.

Nawożenie

W trakcie wzrostu możesz zasilić rzepę nawozem naturalnym w formie kompostu lub obornika.

Zbiory

Odpowiednie sadzenie i uważna pielęgnacja odpłaci się już po 8 tygodniach. Po rzepie nie należy obsiewać innych kapustowatych, najlepiej wschodzi trzy lata po obrzucenia pola kompostem. Wśród wielu właściwości rzepy należy także wymienić jej łatwość w przechowaniu, ponieważ po przysypaniu ziemią w piwnicy powinna zachować świeżość na cały sezon.