Rewolucja w ogrodzie – inteligentne kosiarki

Contact An Agent

Zbliża się czas, w którym nasze kosiarki ujrzą światło dzienne po okresie zimowym. Jednak dla wielu koszenie trawnika jest zmorą, która pochłania znaczną część wolnego czasu. Rozwiązaniem jest nowa generacja bezobsługowych kosiarek, które same koszą trawę, gdy zajdzie taka potrzeba. Jest to jednak luksus kosztowny.

Inteligencja

Kosiarki-roboty można zaprogramować tak, że będą rozpoznawały kształt, powierzchnię i specyfikę każdego ogrodu. Jedno urządzenie może obsługiwać do czterech niezależnych trawników. Dzięki specjalnym czujnikom wiedzą, kiedy trawa jest skoszona, reagują na deszcz, nagłe spadki terenu i samodzielnie wracają do stacji dokującej. Kosiarka rozpoznaje przeszkody i omija je, dlatego nie trzeba się martwić, że utrudni to jej pracę.

Dodatkowo najlepsze modele dostosowują prędkość cięcia do charakterystyki trawnika i posiadają czujnik poziomu skoszenia. Mogą mieć również wbudowany system SMS dla bieżącego raportowania i możliwość zdalnej aktualizacji oprogramowania.

Nie wszystkie dostępne modele nadają się jednak do każdej powierzchni. Są takie, które zaprajektowano dla obszarów do 400 mkw, jak również takie, które są przeznaczone dla powierzchni 10 000 mkw.

 Jakość

Kosiarki są wyposażone w ostrza, które radzą sobie zarówno z gęstą trawą, jak i z opadającymi liśćmi, owocami, a nawet drobnymi gałęziami. Niektóre modele pozwalają także na pokonywanie wzniesień do 50%.

Zarazem praca robota gwarantuje bezpieczeństwo i chroni przed wszelkimi zagrożeniami – ostrze robota zatrzymuje się natychmiast w momencie podniesienia robota lub złapania za uchwyt.

Kosiarki-roboty działają bardzo cicho i trudno usłyszeć je w trakcie pracy. To sprawia, że możemy wypoczywać w ogrodzie w trakcie koszenia trawy i nie musimy martwić się, że uciążliwy hałas będzie nam w tym przeszkadzał.

kosiarki bezobsługowe

Energia

Najbardziej zaawansowane modele mogą nieprzerwanie pracować nawet przez 10 godzin, co zapewniają nowoczesne baterie litowo-jonowe. Wydajne i bezszczotkowe silniki pozwalają tym samym na efektywne gospodarowanie energią. Jeżeli dodać do tego brak spalin i zanieczyszczeń dla środowiska, czyni to z takich kosiarek-robotów urządzenia wysoce ekologiczne.

Zalety dla ogrodu

Regularne i częste koszenie poprawia jakość darni, sprzyja zagęszczaniu murawy, a rozdrobniony pokos użyźnia trawnik i poprawia jego bilans wodny. Roboty całkowicie eliminują również problem zbierania i pozbywania się skoszonej trawy. Dodatkowym ich atutem jest odstraszanie kretów.

Kosiarki-roboty to bez wątpienia rewolucyjne rozwiązanie dla naszych ogrodów. Mają jednak jedną istotną wadę – w Polsce ciągle są bardzo drogie i na taki luksus mogą pozwolić sobie tylko nieliczni.