Uprawa warzyw pod osłoną

Contact An Agent

Wczesna wiosna to okres, w którym powinniśmy zacząć myśleć o uprawie warzyw „pod osłonami” – w szklarniach, tunelach foliowych, itp. Pozwoli to na wcześniejszą degustację produktów, które posiejemy na działce lub w przydomowym ogródku.

Wiele warzyw ma długi cykl rozwoju i są zbyt wrażliwe na zimno, aby można było je bezpośrednio wsiać do gruntu (więcej informacji o tej metodzie znajduje się pod tym linkiem). Aby uprawa się udała, osłony muszą być szczelne, przepuszczać światło, a gleba pod nimi musi być odpowiedniej jakości.

Zmianowanie

Jest to pierwsza rzecz, jako powinniśmy wziąć pod uwagę. Pod tym słowem kryje się uprawianie po sobie różnych roślin na tym samym kawałku ziemi. Jeśli zaplanujemy je na kilka lat, wtedy stworzy się płodozmian. Uprawianie tych samych gatunków przez dłuższy okres czasu spowoduje wzrost ryzyka zaatakowania roślin przez choroby i szkodniki.

Warzywa

Osłony stwarzają możliwość uprawy różnych gatunków w różnych okresach. Wczesną wiosną można je wykorzystać do zasiewu rzodkiewki, sałaty, cebuli, marchewki, wczesnej kapusty czy szpinaku. Na początku maja przychodzi pora na plon główny, który jest bardziej ciepłolubny, np. pomidory i ogórki. Płodozmian nie spowoduje efektu „zmęczenia gleby”, dlatego uprawy będą bardziej obfite.

warzywa pod folią

Przygotowanie

Gdy wybierzemy odpowiednie miejsce (nasłonecznione i osłonięte od wiatru) prace należy rozpocząć od przygotowania gleby, którą na jesień należy przekopać, a na kilka dni przed zasiewem wzruszyć i wyrównać. Glebę trzeba też nawieźć (np. ziemią kompostową). Po wysiewie uprawę przykrywamy folią, zamykamy w szklarni, itp. Należy jednak pamiętać, aby warzywa pod osłonami wietrzyć i regularnie podlewać (najlepiej rano).

W skrzynkach

W przypadku, gdy nie mamy wystarczającej ilości miejsca, możemy pokusić się o siew w skrzynkach. W tym celu trzeba przygotować pojemniki o wysokości co najmniej 10 cm, z otworami dla odpływu wody. Ziemia w tym przypadku musi być dobrze rozdrobniona i wyrównana.

Nasiona równomiernie wysiewamy do skrzyni, które następnie lekko uklepujemy i przykrywamy cienką warstwą przesianego piasku lub ziemi. Gdy przyszłe rośliny nawodnimy, pojemnik osłaniamy folią lub przykrywamy taflą szkła.

3-4 tygodnie

Okres wegetacji warzyw pod osłonami trwa około 3-4 tygodni. Po tym okresie, gdy zrobi się cieplej lub, gdy rośliny nie będą miały już miejsca na wzrost, osłonę można zdjąć. W tym czasie uprawę należy doglądać i uważać, aby rośliny nie „zaparzyły się” (w cieplejsze dni pod osłoną może być ponad 30 stopni, a to jednak za dużo).

Uprawianie warzyw pod osłoną powoduje przyspieszenie uzyskania plonów w porównaniu do siewu bezpośrednio do gleby. Warto zwrócić uwagę, że w tym roku wiosna przyszła szybko, dlatego też zdrowymi warzywami ze swojego ogródka będziemy mogli cieszyć się wcześniej.