Jakie alejki wytyczyć w ogrodzie?

Contact An Agent

Wyznaczenie właściwych kierunków i kształtów ścieżek ma wielkie znaczenie dla naszej późniejszej pracy w ogrodzie. Już na etapie planowania architektury ogrodowej warto ustrzec się błędów, których efektem może być na przykład zaniedbana część ogrodu, do której nie ma łatwego dostępu.

W najlepszej sytuacji jesteśmy, kiedy mamy możliwość zaplanowania całej przestrzeni mieszkalnej – domu, garażu, ogrodu, drogi podjazdowej. Warto wiedzieć już wtedy, jaki efekt chcemy uzyskać biorąc pod uwagę projekt domu i ogrodu jako całość. Czy zdecydujemy się na styl angielski czy może odwołamy się do wspomnień i zaprojektujemy coś na kształt domostwa babci, gdzie spędzaliśmy wakacje? Możliwości mamy wiele i warto wiedzieć, że nie ma jednego, uniwersalnego typu alejki ogrodowej, który automatycznie przeniesiemy na nasz projekt.

Musimy odpowiedzieć sobie na następujące pytania: czy teren przydomowy jest wystarczająco duży, aby zastosować szerokość alejek dla dwóch idących obok siebie osób? W maleńkim ogródku takie rozwiązanie będzie nieporozumieniem, w rozległym możemy sobie na to pozwolić. Jeśli jednak i tutaj, na dużym obszarze, zdecydujemy się na wąskie ścieżki dla jednej osoby, możemy liczyć się z trudnościami. W celu odpowiedniej konserwacji roślin,  dobrze jest mieć możliwość podjechania do nich taczką wypełnioną na przykład korą drzewną dla użyźnienia gleby.

ścieżki w ogrodzie jak wytyczyć

Jaki kształt powinny mieć ścieżki? Jeśli nasz dom i otoczenie będą nawiązywać do stylu angielskiego z jego regularnością i symetrycznością, interesować nas będą alejki wytyczone bez zbędnych łuków i zaokrągleń. Musimy być jednak świadomi, że proste ścieżki optycznie skrócą teren, na którym są poprowadzone. Wydłużony kształt dróżki docierającej o najważniejszych części ogrodu z pewnością pomoże w jego konserwacji oraz umożliwi gospodarzowi prezentację gościom najbardziej przez niego cenionych roślin.

Łagodnie łuki i zakręty to domena ogrodów inspirowanych Dalekim Wschodem. Ścieżki w nich nie krzyżują się pod kątem prostym a jeśli ich przecięcie się jest niezbędne, stosuje się łagodne schodzenie się dwu ścieżek i takie też ich rozdzielenie. Zwolennicy feng shui cenią sobie łagodny łuk ścieżki okalającej dom – pozwala on wniknąć przez mury dobrej energii chi.

Projektując rozmieszczenie dróżek w naszym ogrodzie uwzględnijmy obok oryginalnego wyglądu ich funkcje użytkowe. Ścieżki powinny nas zaprowadzić do każdego miejsca, dzięki czemu z jednakową starannością zadbamy o przydomowy ogródek, porządek przy miejscu do grillowania oraz o wygląd rabaty z kwiatami – wizytówki naszego budynku, a zarazem podpis jego gospodarzy.