Jak pozbyć się kreta?

Contact An Agent

Czyli wszystkie starania na nic? – można zapytać, widząc na wypielęgnowanym trawniku kopczyki oznaczające wizytę nieproszonego gościa w naszym ogrodzie. Uspokajamy: na rynku jest tyle różnych środków przeciw kretom, że na pewno znajdziemy skuteczny.

Jakkolwiek byśmy nie darzyli sentymentem kreskówkowej wersji Krecika, to jego odpowiednik w rzeczywistości jej o wiele mniej sympatyczny. Jego pojawienie się jest widoczne niemal natychmiast i zwiastuje zakupy środków zaradczych. Co prawda krety są pod ochroną gatunkową, ale częściową – na terenie naszego ogrodu są wyłączone spod ochrony.

kopiec kreta kretołap pułapka odstraszacz

Na początku możemy spróbować odstraszyć nieproszonego gościa. Będzie nam do tego potrzebna łopata, którą zdejmujemy kopiec, by odsłonić wlot do korytarza, do którego wlewamy karbid. Jego charakterystyczny zapach dobywający się po zetknięciu z wilgocią, znany kiedyś z powszechnie używanych lamp karbidowych, jest dla zwierzęcia nieznośny. Możemy też drażnić krety za pomocą odstraszaczy akustycznych (kret ma bardzo czuły nie tylko zmysł powonienia, ale też słuchu), które instaluje się na krańcach działki.

Jeśli powyższe sposoby nie zadziałają, konieczne może się okazać zastawienie pułapki. Wykorzystamy tutaj tę właściwość kreciego życia, że odwiedza on wygrzebane przez siebie korytarze w celu poszukiwania dżdżownic i pędraków. Plastikowa rurka-pułapka powinna być przelana gorącą wodą i od tego momentu dotykana przez nas w rękawiczkach, po to aby zostawić na niej jak najmniej naszego zapachu. Po odsłonięciu fragmentu korytarza umieszcza się w nim pułapkę, nakrywa ją odwróconym wiadrem, którego brzegi obsypuje się ziemią. W jakim celu? W pobliżu pułapki kret mógłby wyczuć ruch powietrza i zawczasu się wycofać, albo wręcz wydrążyć tunel okrążający pułapkę.

antykret, kretołap

Możemy również kretowi podłożyć minę w postaci petardy, w sprzedaży mamy gotowe zestawy zawierające mechanizm pułapki i jej amunicję. Pułapka pirotechniczna jest zastawiana w odsłoniętym fragmencie korytarza i uruchamia się wtedy, gdy kret będzie chciał zasypać dziurę łączącą jego drogę z powierzchnią ogrodu. Producent kretołapa gwarantuje skuteczność pułapki, a komentarze na forach internetowych poświęconych ogrodnictwu potwierdzają wspomniane zapewnienie.