Trujące rośliny ogrodowe

Contact An Agent

Wybór roślin ogrodowych jest ogromny. Często decydujemy się na konkretne gatunki, biorąc pod uwagę jedynie ich wygląd i ewentualnie wymagania. Nie zastanawiamy się jednak, czy upatrzone przez nas rośliny przypadkiem nie są trujące. A powinniśmy, zwłaszcza, jeśli w naszym ogrodzie często przebywają dzieci i zwierzęta.

Rośliny trujące przeważnie są piękne i właśnie swoim wyglądem i zapachem kuszą nas jako projektantów własnych ogrodów. Warto poznać najpopularniejsze spośród nich, aby świadomie podjąć decyzję i uchronić bliskie nam osoby i zwierzęta przed tragicznymi konsekwencjami zjedzenia takich roślin. Nie sposób wymienić tutaj wszystkich potencjalnie niebezpiecznych gatunków. Zwracamy jednak uwagę, że wiele z roślin, które zachwycają nas swoją urodą i które występują tak powszechnie, ma właściwości silnie trujące i stanowi potencjalne niebezpieczeństwo dla ludzi. Poniżej prezentujemy więc kilka popularnych, a jednocześnie trujących roślin ogrodowych:

Konwalia – piękny kwiat łatwy w hodowli, a do tego oszałamiający swoim zapachem. Niestety, wszystkie część konwalii są silnie trujące, a ich połknięcie może zakończyć się w skrajnych wypadkach śmiercią-zarówno dla dzieci, jak i zwierząt.

Bluszcz pospolity – popularny i łatwy w uprawie gatunek zawsze zielonej rośliny pnącej. Wszystkie jej elementy są jednak trujące i groźne dla dzieci i psów. Spożycie jej w większej ilości może prowadzić do zatrzymania oddechu.

Cis – niemal we wszystkich częściach tego niewielkiego iglaka znajduje się silnie trująca substancja – taksyna. Jest groźna, a w skrajnych przypadkach powoduje szybką śmierć.

 owoce czarnego bzu

Czarny bez – wydziela odurzający zapach, jednak wszystkie części tej rośliny są trujące. Po spożyciu świeżych owoców niezbędna jest interwencja lekarska.

Zimowit jesienny – bardzo silnie trujący kwiat, szkodliwy dla ludzi oraz bydła. Zawarta w nim kolchicyna w większej ilości prowadzi do śmierci wskutek paralizu oddechowego.

Złotokap zwyczajny – gatunek niskiego drzewa, zawierający trującą substancję cytyzynę, której najwięcej znajduje się w korzeniach, kwiatach i nasionach. Może zagrozić zwłaszcza dzieciom i w efekcie prowadzić do śmierci.

Rącznik pospolity – zawiera silnie trującą rycynę, której dawka śmiertelna dla człowieka zawiera się w trzech nasionach rośliny.

Przebiśnieg – te pierwsze rozkwitające po zimie kwiaty zawierają szkodliwe alkaloidy, co sprawia, że są trujące zwłaszcza dla zwierząt domowych.

Do trujących kwiatów ogrodowych należą też hiacynty, narcyzy, maki, naparstnice czy sasanki. Zanim zdecydujemy się więc na hodowlę wybranej rośliny, zachęcamy do sprawdzenia, czy jest ona bezpieczna dla naszych dzieci i zwierząt.

Foto:Photo credit: peter.poland / Foter / CC BY-NC-ND

Foto;Photo credit: Hejma / Foter / CC BY-NC-ND