Grill w ogrodzie – na co zwracać uwagę?

Contact An Agent

W tym roku sezon grillowy najtwardsi fani mogli rozpocząć nawet w styczniu, ale prawdziwe ucztowanie dopiero przed nami. Zanim zasiądziesz razem z przyjaciółmi do stołu, musisz koniecznie zaopatrzyć się w grilla, poniżej znajdziesz porady które pomogą ci stworzyć idealne warunki do wypoczynku przy pieczystym.

Miejsce

Zanim wybierzesz same palenisko, warto zastanowić się gdzie ma się ono znaleźć, w w szczególności jeśli planujesz instalację grilla na stałe. Postawienie go w ustronnym, osłoniętym miejscu poprawi komfort przesiadywania i nada mu kameralny charakter, jednak oznacza że będziesz musiał wykonywać częste wycieczki do domu. Jeśli zdecydujesz się na skrócić tą drogę i rozłożyć się na tarasie lub w pobliżu domu, stracisz ogrodową atmosferę i ryzykujesz przedostanie się zapachów do domu. Zawsze wybieraj miejsce osłonięte od wiatru, z miejscem na krzesła, stoły i ewentualnie parasole. Przyda się także fragment twardej powierzchni, zwłaszcza w przypadku wolno stojącego grilla.

Rodzaje grillów

Bez zagłębiania się w szczegóły, możesz zdecydować się na klasyczne palenisko, grille gazowe i elektryczne. Te pierwsze korzysta oczywiście z brykietów lub węgla, do zasilenia tego drugiego będziesz potrzebował butli z paliwem i kamieni wulkanicznych, do trzeciej wersji potrzebujesz zasilania. Mimo niskiej popularności wersja gazowa ma wiele zalet: różne rodzaje pieczenia, szybkie rozgrzewanie, kontrola temperatury, niskie koszty eksploatacji i użycia oraz łatwość czyszczenia. Niestety ze względu na przepisy dotyczące przepływu gazu, w Polsce sprzedaje się specjalnie dostosowane wersje, kupione poza granicami kraju wymagają modyfikacji.

grillowanie

Grille elektryczne w swym działaniu przypominają swoje gazowe odpowiedniki, jednak ze względu na swoje zasilania ograniczają swój zasięg do okolic domu.

Grille przenośne

Najpowszechniejsze są oczywiście małe grille na stojakach, zazwyczaj wykonane z blachy stalowej. W wersji turystycznej mogą zostać złożone i z łatwością przewożone, czasami w formie walizki, a dla mniej wymagających biesiadników będą całkowicie wystarczające do ogrodu. Jeśli planujesz większą imprezę, zainwestuj w grill z podstawką, która pomoże ci w trzymaniu przydatnych w pieczeniu narzędzi. Takie wersje często mają kółka, dzięki którym możesz schować je w domu przy brzydszej pogodzie.

Najbardziej zalecane są grille żeliwne, gdyż są odporniejsze na wysokie temperatury i trzymają dłużej ciepło. Niestety są znacznie cięższe i droższe, a także mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Jeśli jednak zdecydujesz się na tą wersję, poszukaj także żeliwnego rusztu, który ma te same właściwości.

 duży grill

Grill stacjonarny

Jeśli urządzasz ogrodowe party regularnie, zastanów się nad wybudowaniem lub instalacją stałego paleniska. Zanim to zrobisz, upewnij się że masz na to dość miejsca a gotowy projekt nie będzie zbyt kontrastował z Twoim ogrodem. Na budulec możesz wykorzystać materiał użyty do konstrukcji domu lub klasyczną czerwoną cegłę. Obecnie możesz także wybrać instalację gazową, którą podłączysz do domowej. Zadbaj także o miejsce koło grilla na przygotowanie potraw i tacki z jedzeniem, a także odpowiednio przestronny schowek na wszystkie niezbędności. Twoje palenisko musi mieć łatwy dostęp zarówno do rusztu jak i sposób na efektywne usunięcie popiołu. Sama konstrukcja nie jest skomplikowana, jeśli jednak masz problemy z jej wykonaniem możesz także skonsultować ją z pracownikami marketu budowlanego.

Gdy już masz swojego rozgrzanego grilla, usiądź wygodnie w ogrodzie (o pomysłach na meble ogrodowe czytaj więcej tu) i ciesz się towarzystwem.